Af William Skindhøj
Succesen fra tidligere år blev gentaget, da der igen i år blev afholdt “ÅVM Fællesskabsdag” med fællesgudstjeneste efterfulgt af sponsorløb & picnic i Åby Park! Arrangementet blev afholdt i samarbejde med YFC.
YFC – Youth For Christ – er en landsorganisation, der arbejder for at give alle unge en fair mulighed for at møde den kristne tro. Det sker gennem musik, koncerter, klubber, events m.m. Vi har i ÅVM etableret et samarbejde omkring denne dag for at give denne vision og kaldet en særlig plads.
Sponsorløb & Picnic i Åby Park
Dagen var præget af nostalgi og traditioner. Meget var lige præcis som det plejer – lige fra pavilloner og pølser, til sprintende løbere og sved på panden. Selv vejret var lige så godt som det plejer☀️

Men selvom dagen var præget af gode gamle traditioner, var det også en dag, der stod i nytænkningens og udviklingens tegn!
For det var ikke alt, der var som det plejer:
- Sidste år var der 32 løbere, i år 61 løbere
- Sidste år indsamlede vi 60.176 kr., i år 122.876 kr
(Alle de indsamlede penge går i år til ÅVM og YFC´s arbejde for at gøre Jesus kendt blandt børn og unge!)
Derudover har vi i år valgt at kalde dagen for “Årets ÅVM Fællesskabsdag”, da vi, i højere grad, gerne vil sætte fokus på, at dagen handler om at aktivere fællesskabet på tværs af aldre i kirken og aktivere generøsitet i menigheden.
Som altid var der naturligvis mega fede præmier til de tre af løberne, der formåede at samle flest penge ind til formålet! Derudover gik fællesskabsprisen til det fællesskab, der lykkedes med at samle flest penge ind til formålet!
Stort tillykke til alle vinderne:
Der skal lyde et hjerteligt “tak!” til alle løbere og sponsorer for aktivt at støtte ÅVM og YFC´s arbejde for at gøre Jesus kendt blandt børn og unge!






