Af Jane Baumgartner-Nielsen
Godt nytår!
Her nogle få uger inde i det nye år er vi nu i fuld gang med programlægning og drømmene for det nye år i børne- og teenkirken. Vi er spændte på, hvad året vil bringe.
Vi tager hver især noget med os ind i det nye år – og i børnekirken vil vi især tage alle de gode oplevelser med os ind i det nye år – talrige samlinger på søndag og hverdage, der har været fyldt med liv og smil.
Når vi ønsker hinanden godt nyt år – så er det jo fordi vi ved, at et godt nyt år ikke er en selvfølge – det er det heller ikke for børn og teens. Vi håber, at vores fællesskaber for børn og teens fortsat må være karakteriseret af at være rummelige, kærlige fællesskaber, der kan favne og bære, når året ikke ligefrem viser sig fra sin gode side. I den sammenhæng vil jeg gerne fremhæve de fantastiske ledere, der uge efter uge; år efter år lægger sig i selen for at skabe lige præcis sådanne fællesskaber. Tusind tak!
Jeg vil også gerne give et kald til jer, der overvejer en lederopgave i børne- og teenkirken: Prøv det af; giv det en chance! Måske er det der, du skal give noget af dig i 2025.

Noget af det, der gør et år godt, er, at man har noget at glæde sig til og håbe på. Begivenheder og møder mellem mennesker, som bringer liv og smil med sig. Sådanne møder håber vi vil fylde børnekirken i 2025. Vi glæder os til at se, hvordan vi kan få foldet fokuspunktet ”karismatisk hverdagskultur” ud i børnekirken; vi glæder os til teen-samlingen fredag aften på #Berørt; vi glæder os over at kunne sende vores konfirmander på KonfiOase, hvor de får netværk rundt om i hele Danmark; vi glæder os over at have tilbud som Wave og Praise i vores by, som vores unge deltager i og frimodigt inviterer deres venner med til, og hvor de oplever at være en del af et større fællesskab.
Vi har al mulig grund til at tro og håbe på, at det bliver et godt nyt år i børne- og teenkirken. Info om klubopstart og klubdatoer vil fremgå af hjemmesiden, så snart de er på plads. Forældregrupperne på FB er også gode steder at søge information – tøv ikke med at tage kontakt, hvis du ikke lige finder det, du har brug for på ÅVMs hjemmesiden eller i forældregrupperne – de ansvarlige for de forskellige tilbud er i foråret følgende:
- Kamilla Skovgaard: 3-9 årige søndage i Noahs ark, Bataljon og Frisbee
- Morten og Maria Storgaard: 6-9 årige Bataljonklub en tirsdag om måneden
- Miriam Lodahl: 10-12 årige Frisbeeklub tirsdage
- Melanie Bach: 7-9 kl Teenklub søndage og onsdage
- Samuel Neve: 16+ år UngVM onsdage
Godt nyt år!