Af Hans-Christian Vindum Petterson

Hvordan finder vi egentlig vej i livet? Jeg husker engang, da jeg lå ude på havet i båden med min far, at jeg spurgte ham: “Hvordan finder vi vej, far?” Han svarede: “Jo, vi bruger pejlemærkerne, kortet og kompasset.” Det er et billede på, hvad vores vision som kirke er: et pejlemærke givet af Gud, en retning, der guider os i fællesskab og i hverdagen. Visionen er ikke blot et mål for menigheden som organisation – den er en retning og et kald til hver enkelt af os.

Men hvad med os som enkeltpersoner? Hvordan skal vi leve? Jeg kan huske mange gange at have stillet mig selv spørgsmålet: “Når nu jeg tror på Gud, hvad skal det så gøre ved mit liv?” Troen skal ikke kun være noget, vi oplever i kirken søndag formiddag; den skal forme vores hverdag, vores relationer, vores handlinger og vores måde at leve i verden på. Den skal give os både retning og mod – til at elske, tjene og bringe håb til andre.

At være Jesus-centreret handler om at lade ham være centrum i vores liv. Når vi samles i hans navn, bliver vi mindet om, at vi er en del af noget større: Guds mission i verden. Når vi sendes ud, sker det ikke som en byrde, men som en invitation til at deltage i det, Gud allerede gør – med vores hænder, ord og hjerter. Vores generøsitet, vores engagement og vores omsorg udspringer ikke af pligt, men af taknemmelighed: vi har alt givet i Kristus.

Det er i denne ånd, vi inviterer til årets sidste prædikeserie: “Centreret om Jesus – involveret i byen.” Serien ønsker at gøre visionen konkret og levende, både for os som menighed og for os som enkeltpersoner. Gennem fire søndage vil vi reflektere over, hvordan vi kan leve visionen ud – både i vores fællesskab og i byen omkring os.

Prædikeserien i korte træk:

  • 26. oktober – Styrke karismatisk hverdagskultur: At være Jesus-centreret betyder, at vi ikke kun møder ham søndag, men også mandag formiddag. Når Åndens gaver, bøn og lovsang bliver en naturlig del af hverdagen, bliver vi et generøst fællesskab, som bringer Guds nærvær ind i byen
  • 9. november – Fremme trossamtalen: At formidle Guds kærlighed kræver mod til at samtale om tro. Ved at dele ord, erfaringer og Åndens virke bliver evangeliet synligt og inviterende – både i kirken og i hverdagsrelationer
  • 16. november – Udvikle omsorgen i menigheden: Generøsitet handler ikke kun om ressourcer, men også om tid, nærvær og omsorg. Når mennesker bliver set og mødt i vores fællesskab, viser vi byen et glimt af Jesu kærlighed
  • 23. november – Opbygge byen: At involvere sig i byen er en central del af vores vision. Vi er kaldet til at bringe håb, sandhed og godhed ind i byens rum – at være en kirke for Aarhus, ikke kun i den.

Denne serie er både en opfordring og en invitation: til at lade visionen forme vores menighedsliv, vores hverdagsliv og vores engagement i byen. Med Jesus i centrum og hjertet åbent for byen kan vi blive et generøst, levende fællesskab, der deler Guds kærlighed med alle omkring os.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *