Af David Viftrup

På bagkant af vores event i musikhuset tilbage i november, hvor Casper Christensen, Iben Marie Zeuthen og Flemming Møldrup talte om tro, talte jeg med en af deltagerne efterfølgende.

Han var ikke selv troende, men havde haft en rigtig god aften, og synes det var inspirerende og spændende at lytte til samtalen. Det havde også fået skabt dybe samtaler mellem ham og hans søn, som han havde med til eventet. Han havde lyttet interesseret til Casper og Flemmings oplevelser, men havde en undren over det de sagde. Blandt andet havde Casper sagt: ”Det er rigtig godt at tro på noget mere end det vi lige ser, men det er også
nødt til at blive konkret. Og for mig er det Jesus”. Og her sagde deltageren: ”Hvor i alverden kom Jesus lige fra i den samtale?” Med andre ord kunne han let følge samtalen om ”noget større end det vi lige ser” – Men havde svært ved at se, hvordan det fik samtalen over på Jesus.

I påsken får vi svaret på dette spørgsmål. Påskeugen vi befinder os i, sætter 100% Jesus i centrum. Fra det triumferende indtog i Jerusalem palmesøndag, over langfredags dramatiske korsfæstelse, hvor disciplene
omkring ham mister håbet, som de havde bygget op omkring Jesus som Israels frelser, til påskedag hvor englen i graven fortæller en bange Maria Magdelene: ”Han er opstået, han er ikke her”.

Jesus opstår fra de døde. Dermed bryder han dødens magt, og fjerner afstanden mellem Gud og mennesker ved at have taget alt synd på sig på korset. Romerne 5,8-10 beskriver det således: ”men Gud viser sin kærlighed til os, ved at Kristus døde for os, mens vi endnu var syndere.  Så meget mere
skal vi, der nu er blevet gjort retfærdige i kraft af hans blod, ved ham frelses fra vreden.  For mens vi endnu var hans fjender, blev vi forligt med Gud, ved at hans søn døde; så skal vi så meget mere, når vi er forligt med Gud, frelses, ved at han lever”.

Gennem Jesus er vi blevet forliget med Gud. Afstanden til ham er blevet fjernet, og vi frelses nu ved at Jesus lever. Det er påsken endelige budskab. At det, der er ”noget større, end det vi lige ser for os”, er Gud selv. Han som har skabt os og hele verden, har sendt sin søn Jesus og forliget sig med os gennem ham.

Derfor har troen brug for at blive konkret i Jesus. Derfor har vi brug for at søge hen til ham, og glæde os over, at påsken ikke ender langfredag, men fortsætter til påskedag, hvor vi kan igen og igen kan forkynde: ”Han er opstanden”

Glædelig påske

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *