Af David Viftrup

Forstår du også det, du læser?

Dette var Filips spørgsmål til den Etiopiske hofmand, der var på vej tilbage til Etiopien fra Jerusalem.

Apostlenes gerninger fortæller at Filip af ånden var blevet bedt om at ”gå hen til den vogn og hold dig tæt op af den”. Her opdager han at hofmanden er dybt optaget af jødernes tro og læser i profeterne. Ved at være kommet tæt på opdager Filip, at hofmandens trosvandring allerede er begyndt og med spørgsmålet ”forstår du det du læser”, bliver han en del af rejsen. Han får lov til at hjælpe hofmanden med at forstå profetien om påskens budskab om Jesus, og samtalen ender med at hofmanden bliver døbt og vender tilbage til Etiopien, hvor han efterfølgende bliver kendt som Etiopiens apostel.

I Danmark bliver vi for tiden igen og igen overrasket over, hvad Gud allerede er i gang med. Her over påsken har flere personer fortalt offentligt om deres tro. Senest er det Kasper Høgh og Gustav Isaksen fra det danske landshold. Jacob Holst Mouritzen fra ”Kender du typen?” har også på Facebook fortalt hans troshistorie. Samtidig er der flere artikler i de landsdækkende aviser, der behandler den nye opmærksomhed omkring tro, og hvordan det påvirker både toneangivende personer, forfattere og mange unge.

Måske er det her, vi skal være opmærksomme på, hvornår ånden leder os til at ”holde os tæt på” og være åbne for at byde os til i andres trosrejse med interesserede spørgsmål: ”Forstår du det du læser?”, ”Hvornår er du begyndt at tro?”, ”Har du lagt mærke til al den interesse, der er om tro for tiden? Hvad tænker du om det?”

Måske åbner det muligheden for, at vi kan være en hjælp for mennesker omkring os, og at vi i samtalen kan pege i retningen af den tro på Jesus, som vi har fået. Hofmanden oplevede Filips interesse som en stor hjælp, og det fik afgørende betydning for hans liv.

Måske vores ”Lad os tale om tro” event i Musikhuset d. 4. maj kan være en brugbar anledning til at invitere en god relation til en samtale om tro.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *